Bukszpan – szczegółowe informacje

Pochodzenie: Europa, Afryka Północna, Azja Zachodnia.
Siedlisko: Bukszpan pasuje do jałowej i skalistej ziemi. Rośnie naturalnie w fazie śródziemnomorskiej i subalpejskiej Alp i Apeninów.
Żywotność: 600 lat.
Twardość: strefa 7 (utrzymuje zimno do -17 °C lub 1 °F).
Wysokość: krzewy o wysokości 5 m. Bukszpan ma bardzo powolny wzrost.
Kształt: w nieregularnej misce.
Ulistnienie trwałe. Liście przeciwległe, skórzaste, owalne lub eliptyczne, całe krawędzie, gładkie, ciemnozielone i błyszczące na górnej powierzchni, na spodniej żółtozielone.
Kwiaty żółte, w marcu-kwietniu. Nie mają korolli i są zgrupowane w kłęby pachołków (kłębuszków), utworzone przez kilka męskich kwiatów i kobieta w 3 style w środku.
Owoce: kapsułki o długości 3 cm, zakończone rogami. Otwierają się we wrześniu w celu uwolnienia ich nasion.
Legendy i tradycje: Bukszpan, ze względu na jego powolny wzrost, dużą trwałość i trwałe liście, był symbolem nieśmiertelności. Z jego drewna Grecy i Rzymianie robili tabletki do pisania. Chrześcijanie błogosławią rozgałęzienia bukszpanu, Niedzielę Palmową i trzymają go w pobliżu krucyfiksu.
Używa: jego bardzo twarde, żółte drewno, drobnoziarniste, jest poszukiwane do wyrobu fajek, instrumentów muzycznych i graweru. Ekstrakt leczniczy służy do oczyszczania krwi. Bukszpan posadzony jest w ogrodach „w stylu francuskim”, ponieważ jest tolerancyjny na przycinanie i w topiarce sztuki, jego wzrost jest powolny, a jego trwałe ulistnienie zapewnia ciągłość krajobrazu przez cały rok (co nie miałoby miejsca w przypadku uroczego żywopłotu). Bukszpan z obrzeżami, Buxus sempervirens ” Suffruticosus „, jest karłowatą odmianą bukszpanu pospolitego. Stosuje się ją do wykonywania obrzeży o wysokości 40 cm, regularnie przycinanych. Uczyniono go modnym w czasach klasycznych, choć rysunek ogrodów pozostawał inspirowany haftowanymi strojami z czasów średniowiecza lub renesansu!

Wskazówki dotyczące sadzenia:
1 – Kiedy sadzić: zasadzić bukszpan w zimie (od listopada do marca). Najlepszą epoką do ich posadzenia jest początek marca, przed rozpoczęciem fałdowania.
2 – Jak sadzić: przygotować otwór do sadzenia szerszy niż głęboki (większy od 30 do 40 cm przyszłej bryły do umieszczenia). Rozbić dno otworu za pomocą łopatki widłowej. Przycinamy dno, a następnie po posadzeniu młodej rośliny, wypełniamy dołek torfową ziemią, chyba że ziemia jest naturalnie kwaśna. Pudełko ma szczególną cechę, jaką jest powierzchniowy system korzeniowy. Odzyskanie korzeni będzie ułatwione w luźnej glebie.
3 – Jak śliwki: bukszpan jest łatwy do ścinania (jako arborvitaes). Szybko się odnawia, wypełniając przestrzenie. Używaj czystych i ostrych nożyc (jak zawsze, aby uniknąć przenoszenia choroby). Przycinanie powinno być wykonywane od dołu do góry.
4 – Jak uformować bukszpan w kulę: po prostu lekko śliwki po posadzeniu, aby zachęcić kępkę do gałęzi. Gałązki śliwek należy przycinać do 25/30 cm od ziemi, aby uwolnić pień. Następnie przycinamy ponownie w czerwcu / lipcu, zaczynając kształt kuli. W pierwszych latach, wyciąć pierwszy raz nowy liść w maju / czerwcu, a pęd był w sierpniu / wrześniu, pamiętając, aby pozostawić z każdym cięciem kilka dodatkowych cali. Po uzyskaniu pożądanego rozmiaru, kontynuuj co roku w celu utrzymania kształtu pudełka, tnąc kilka razy w roku od maja.
5 – Jak stworzyć gęstą granicę: należy wybrać gatunek o małych liściach i ułożyć od 8 do 10 stóp na metr bieżący. Jeśli jest to bukszpan półwczesny, zajmuje około 5 stóp na metr (jeden na 20 cm). Śliwki w tym samym tempie co wyżej, aby uzyskać pożądany kształt.