Czym jest Lacrosse‎ ?

Lacrosse to gra zespołowa, w której piłka jest podawana między kolegami z drużyny za pomocą kija z siatką lub oczkiem na jednym końcu. Pochodzi ze społeczności rdzennych Amerykanów, gdzie była używana jako poligon treningowy dla plemiennych wojowników i pochodzi z prawie tysiąca lat. Być może pamiętacie przyjacielski mecz lacrosse rozgrywający się w filmie „Ostatni Mohikanin”, w którym gwiazdą jest Daniel Day Lewis, a w jego wczesnej formie o zwycięstwo walczyły czasem tysiące graczy po obu stronach.

Ponieważ wczesne wersje gry były obserwowane i dokumentowane przez francuskich misjonarzy jezuickich, zyskała ona popularność i po raz pierwszy została skodyfikowana w Kanadzie w 1867 roku. Współczesna gra jest szybkim, szaleńczym sportem kontaktowym, który wymaga od graczy noszenia podkładek i kasków – widok, z którego bez wątpienia mahicanie śmialiby się serdecznie. Skupimy się tutaj na field lacrosse (w przeciwieństwie do mniej popularnych odmian box lacrosse i intercrosse).

Przedmiot gry
Przedmiot gry jest podobny do wielu sportów zespołowych z udziałem piłki, a mianowicie strzelać do bramki przeciwnika więcej razy niż do twojej. Kij do lacrosse (lub „crosse”) może być używany do łapania, przenoszenia i podawania piłki z zamiarem powstrzymania przeciwnika przed wejściem w posiadanie.

Gdy strona przeciwna ma piłkę, drużyna broniąca może próbować pozbyć się jej za pomocą swoich kijów (przeciwko kijom przeciwnika) lub ciał.

Zawodnicy i sprzęt
Każda drużyna składa się z dziesięciu zawodników: jednego bramkarza, trzech obrońców, trzech pomocników i trzech napastników.

Kije do lacrosse są podzielone między kije „krótkie” i „długie”. Pierwszy z nich musi mieć od 40 do 42 cali, a drugi od 52 do 72 cali długości, przy czym jego głowa musi mieć nie mniej niż sześć cali i nie więcej niż 10 cali w najszerszym miejscu. Długość kija bramkarza może wynosić od 40 do 72 cali, a jego szerokość do 15 cali. Nie więcej niż czterech zawodników może nosić długi kij (z wyłączeniem bramkarza).

Piłka jest wykonana z litej gumy i mierzy około 8 cali średnicy. Dlatego też wymagane jest noszenie kasków, natomiast zalecane są ustniki, ochraniacze na ramiona, ochraniacze na ramiona i rękawice.

Punktacja
Aby zdobyć gola, drużyna musi wypchnąć piłkę z kija lacrosse do bramki tak, aby w pełni przekroczyła linię bramki. Wykroczenia – takie jak wejście zawodnika do „fałdy” przed przekroczeniem przez piłkę linii bramkowej – spowodują, że bramka zostanie odrzucona.

Wygrana w grze
Zwycięska drużyna to po prostu ta, która zdobyła najwięcej goli w czasie gry. Jeśli wyniki są równe po upływie czasu gry, może nastąpić dodatkowy okres nagłej dogrywki, w którym pierwsza drużyna, która zdobędzie bramkę, staje się zwycięzcą ogólnym.

Zasady Lacrosse
Lacrosse jest rozgrywany na polu o długości 110 jardów i szerokości 60 jardów, z bramkami na obu końcach mierzącymi sześć stóp na sześć stóp. Bramka jest otoczona okrągłą „fałdą” o średnicy 18 stóp. Gracz nie może strzelić gola od wewnątrz. Boisko jest rozcinane przez linię środkową.
Czas trwania gry jest podzielony na cztery kwarty, każda po 20 minut. Czas gry może zostać odwołany przez każdą ze stron, podczas którego czas gry zostanie wstrzymany.
Każdy zawodnik ma przy sobie kij lub „crosse”, przy czym maksymalnie czterech zawodników ma przy sobie długi kij (52-72 cale), a pozostali mają przy sobie krótki kij (40-42 cale).
Gracze, którzy popełnią wykroczenia – takie jak bycie na uboczu lub trzymanie przeciwnika – są karani przez wysłanie do pola karnego na okres czasu, zazwyczaj 30 sekund lub jednej minuty.
Gry są rozpoczynane (i wznawiane po postojach na bramki i na początku każdej kwarty) twarzą w twarz. Podczas face-offu zawodnik z każdej strony kładzie swój kij poziomo obok piłki, aż do momentu, gdy urzędnik zagwiżdże jego gwizdek, w którym to momencie zawodnicy walczą o posiadanie piłki.
Gdy drużyna wejdzie w posiadanie piłki, musi upewnić się, że piłka znajduje się poza linią pomocniczą w ciągu 20 sekund, aby zachęcić do szybkiej gry.