Domowa stacja pogodowa – czym jest i jak działa?

Każdy, komu chociaż raz zdarzyło się ubrać niestosownie do pogody doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie jest to nieprzyjemnie. Nie tylko możemy w ten sposób się przegrzać czy zmarznąć, ale również przemoknąć, co często jest wstępem do przeziębienia. Dlatego jeżeli zależy nam na tym, aby móc precyzyjnie odczytać jaką pogodę mamy na zewnątrz, warto zamienić klasyczny termometr na domową stację pogodową. Czym dokładnie różnią się te dwa urządzenia? Co takiego umie stacja, czego nie potrafi zwykły termometr?

1. Co to jest stacja pogodowa?

2. Jak działa stacja pogodowa?

3. Na co zwrócić uwagę kupując stację pogodową?

4. Jakie są typy stacji pogodowych?

Co to jest stacja pogodowa?

Stacja pogodowa to urządzenie bardzo użyteczne. Najprościej mówiąc jest to termometr na sterydach – podobnie jak termometr informuje nas o pogodzie na zewnątrz, ale posiada o wiele więcej funkcji. Poza temperaturą powietrza ze stacji dowiemy się również o tym, jaka jest wilgotność powietrza oraz ciśnienie, co pozwala mieć lepszy pogląd na to, czy powinniśmy ubrać się cieplej czy raczej lekko. Wskaźnik ciśnienia ma również duże znaczenie dla osób, które nie czują się najlepiej gdy ono spada: wtedy zawsze przed wyjściem do pracy możemy sięgnąć po kawę.

Jeżeli zdecydujemy się na nieco bardziej rozbudowany model stacji pogodowej, otrzymamy znacznie więcej informacji. Do podstawowej temperatury, ciśnienia i wilgotności dojdą jeszcze takie parametry jak prędkość wiatru, przewidywana intensywność deszczu czy stopień nasłonecznienia. Szczególnie ta ostatnia informacja może być bardzo przydatna dla osób starszych oraz dzieci – jednostek najbardziej narażonych na przegrzanie czy udar słoneczny.

Jak działa stacja pogodowa?

Domowa stacja pogodowa opiera swoje działanie o fale radiowe. W większości rejonów Polski odbierany jest sygnał DCF77 pochodzący z Niemiec, jednak większych miastach: Gdańsku, Warszawie i Krakowie można również korzystać z sygnału HGB nadawanego ze Szwajcarii. Na podstawie przechwytywanych informacji stacja automatycznie dobiera odpowiedni dzień i godzinę, a także jest w stanie pokazać nam wszystkie dane pogodowe z powyższych kanałów. Większość modeli posiada wygodny ekran, na którym łatwo jest sprawdzić dowolną wartość, która leży w zakresie posiadanego przez nas urządzenia. Ze względu na prostotę działania stacja pogodowa do domu jest dosłownie dla każdego, a korzystanie z niej nie różni się wiele od korzystania z klasycznego termometru.

Decydując się na zakup staniemy przed jeszcze jednym wyborem: stacja z czujnikami czy bez. Jeżeli zależy nam na wysokiej dokładności powinniśmy wybrać wersję z czujnikami, które umieszcza się na zewnątrz domu czy mieszkania. W sytuacji, gdy wolimy nieco tańsze ale mniej dokładne urządzenie, wybierzmy wersję bez czujników.

Na co zwrócić uwagę kupując stację pogodową?

Wybierając stację pogodową do domu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres pomiarów, jakie urządzenie obsługuje. Zaliczamy do nich kolejno:

  • parametry podstawowe: temperatura zazwyczaj występuje w zakresie od -20 do 50 stopni Celsjusza, wilgotność oraz ciśnienie. Powinna interesować nas szczególnie dolna granica temperatury, ponieważ niektóre modele stacji pogodowych mają ją wyższą niż -20 stopni;
  • parametry dodatkowe: prędkość wiatru, przewidywane opady i ilość promieniowania UV;
  • dokładność pomiarów: decydując się na urządzenie warto wybierać modele sprawdzone i polecane. Możemy w tym celu poszukać testów produktów w internecie lub poprosić o radę przyjaciół, którzy posiadają już podobny sprzęt w domu;
  • sposób zasilania: możemy wybierać pomiędzy modelami na baterie a takimi zasilanymi fotowoltaicznie;
  • sposób podłączenia: w przypadku modeli przewodowych jesteśmy ograniczeni zasięgiem kabli, natomiast stacje bezprzewodowe możemy zamontować gdziekolwiek zechcemy;
  • rodzaj wyświetlacza: na rynku znajdziemy modele o standardowym oraz o podświetlanym wyświetlaczu. Ta druga opcja jest dobra dla osób wychodzących z domu wcześnie rano lub bardzo późno, a także w sytuacji gdy mamy wadę wzroku.

Wybór odpowiedniej stacji pogodowej pozwoli nam na bardzo precyzyjne odczytanie warunków panujących na zewnątrz, dzięki czemu unikniemy problemu nieadekwatnej do temperatury odzieży czy braku parasola w deszczowy dzień. Należy też pamiętać że im więcej parametrów urządzenie wskazuje, tym więcej będziemy musieli za nie zapłacić.

Jakie są typy stacji pogodowych?

Do dyspozycji na rynku mamy kilka różnych wariantów. Stacje pogodowe zwykle działają w bardzo podobny sposób i różnią się od siebie głównie wyglądem oraz rodzajem wyświetlacza – jeżeli mamy bardzo specyficznie lub po prostu stylowo urządzone mieszkanie, dobranie stacji pasującej wyglądem i designem nie będzie większym problemem. Możemy również zdecydować się na model działający na bazie WiFi, które część informacji mogą pobrać z sieci, a dodatkowo zwykle są obsługiwane przez wygodną aplikację, która umożliwia nam sprawdzenie dokładnej pogody zawsze i wszędzie, gdy będziemy mieć taką potrzebę.