Ile powinno ważyć dziecko ?

Kiedy już Twój mały tobołek radości wkroczył w świat, to całkowicie naturalne, że możesz być zafascynowany wagą Twojego dziecka. W końcu, waga Twojego dziecka jest jedną z pierwszych rzeczy, o które ludzie będą Cię pytać o Twój noworodek, gdy tylko powiesz im, czy masz chłopca czy dziewczynkę!

Podobnie jak dorośli, dzieci mają różne kształty i rozmiary, ale w miarę jak Twoje dziecko rośnie, jego waga jest ważnym znakiem, że dobrze karmi i pozytywnym wskaźnikiem, że Twój maluch jest szczęśliwy i zdrowy. Ważne jest, aby mieć oko na przyrost lub utratę wagi dziecka, ale często oznacza to, że rodzice mogą się denerwować, czy ich dziecko jest za duże czy za małe.

Jest to całkowicie zrozumiałe, ale pamiętaj, że Twoja położna będzie regularnie wykonywać badania kontrolne, aby monitorować wagę Twojego malucha, a osoba zajmująca się zdrowiem będzie również mierzyć długość i rozmiar głowy Twojego dziecka. Jest ona gotowa udzielić Ci wsparcia, jeśli Twoje dziecko straci dużą wagę lub nie odzyska masy urodzeniowej w ciągu dwóch tygodni, więc będzie chciała wiedzieć wszystko o tym, jak przebiega karmienie. Mogą nawet poprosić Cię o zobaczenie, jak karmisz swoje dziecko piersią, aby zapewnić mu karmienie i wzrost, tak jak powinien.

Ile powinno ważyć Twoje dziecko?
To, ile waży Twoje dziecko, zależy od Twojej genetyki oraz, co ważne, od Twojego zdrowia i sposobu odżywiania się podczas ciąży. Chociaż łatwo jest rozpraszać uwagę na wagę dziecka i wagę noworodka w chwili urodzenia, istnieją inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wagę i wzrost dziecka w czasie ciąży. Położna dokonuje pomiaru fundamentu wzrostu (zazwyczaj jest to odległość od kości łonowej do górnej części macicy).

mierzone w centymetrach) w czasie ciąży, aby zapewnić, że wszystko jest zgodne i tak jak powinno być. Pomiary te zostaną spisane w Twoich notatkach. W razie jakichkolwiek obaw, możesz zostać skierowana na badanie wzrostu, ale ważne jest, aby pamiętać, że nie chodzi tylko o wagę dziecka, ale także o śledzenie spójności w czasie ciąży. Chłopcy są zazwyczaj nieco ciężsi od małych dziewczynek, a ich wzorce wzrostu nigdy nie różnią się tak bardzo. W związku z tym każdy z nich ma inne wykresy centylowe. Odwiedź stronę internetową Royal College of Paediatrics and Child Health, aby zobaczyć kilka przykładów wykresów wagi dziecka.

Utrata masy ciała noworodków
Każde dziecko od urodzenia podąża za wzorcem wzrostu – i zazwyczaj pierwszą rzeczą, jaką robi, jest utrata wagi! Jest to bardziej powszechne u dzieci karmionych piersią. Niemowlęta mogą stracić do 10% wagi w ciągu pierwszych kilku dni po porodzie, ale powinny ją odzyskać około 10 dnia. To normalne, że dziecko traci trochę na wadze w ciągu pierwszych kilku dni po porodzie, ponieważ rodzi się z odrobiną dodatkowego płynu, którego szybko się pozbywa!

Noworodki mają również tendencję do chudnięcia, ponieważ przyzwyczajenie się do picia mleka może zająć dziecku trochę czasu, a jeśli karmisz piersią, Twój organizm również musi przyzwyczaić się do wytwarzania mleka.

Jak często powinnaś ważyć swoje dziecko?
Bardzo łatwo jest popadać w obsesję na punkcie wagi dziecka, ale po pierwszych dwóch tygodniach porodu naprawdę nie musisz ważyć dziecka tak często. Jako ogólną wskazówkę, powinnaś ważyć swoje dziecko:

Raz w miesiącu, do szóstego miesiąca życia.

Raz na dwa miesiące w wieku od 6 do 12 miesięcy

Raz na trzy miesiące w wieku powyżej jednego roku życia
Oczywiście, możesz ważyć dziecko tak często, jak chcesz i nie musisz czekać do następnej wizyty. W każdej chwili możesz udać się do miejscowej kliniki dla dzieci lub odwiedzić swoją higienistkę, ale Twoja położna prawdopodobnie będzie ważyła Twoje dziecko częściej tylko wtedy, gdy będzie miała obawy co do rozwoju Twojego maleństwa.

Gdzie rejestrować wagę Twojego dziecka
Pod koniec ciąży lub po porodzie, Twój lekarz lub położna da Ci małą czerwoną książeczkę. Jest to osobista kartoteka zdrowia dziecka (PCHR). Nie martw się, to nie jest tak straszne, jak brzmi!

Powinieneś wykorzystać tę książeczkę do zapisania wagi i wzrostu Twojego malucha. Niektórzy rodzice lubią prowadzić rejestr szczepień i chorób dziecka, ale Twoja mała czerwona książeczka powinna być na bieżąco informowana o zmianach wagi i wzrostu Twojego dziecka. Jest to dobry sposób na śledzenie rozwoju Twojego malucha, więc upewnij się, że zabierzesz ją do kliniki dziecięcej lub do swojego lekarza. Jest ona bardzo przydatna, a ponadto stanowi piękny zapis, na który można spojrzeć wstecz, gdy Twój maluch jest już dorosły.

Percentyl wagi dziecka
W swojej małej czerwonej książeczce zapiszesz wagę i wzrost dziecka na tzw. wykresie centylowym. Wykresy te pokazują wzór wzrostu zdrowego chłopca lub dziewczynki.

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest duże czy małe, powinno przybierać na wadze w stałym tempie, utrzymując się w tym samym zakresie pokazanym na wykresie centylowym. Jednak to, że Twoje dziecko może znajdować się w górnej lub dolnej części wykresu, nie oznacza, że ma nadwagę lub niedowagę.

Wykresy percentyla wagi dziecka mogą na początku wyglądać trochę przerażająco, ale nie martw się, Twoja gospodyni będzie mogła pokazać Ci, jak śledzić rozwój Twojego malucha. Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie dzieci są różne. Wykres wzrostu Twojego dziecka nie będzie wyglądał dokładnie tak samo jak innego dziecka, a nawet jego własnego brata czy siostry.

Pamiętaj, aby regularnie przychodzić do kliniki dla dzieci i zabierać ze sobą swoją małą czerwoną książeczkę. Rozwój i zdrowie Twojego dziecka będą uważnie monitorowane, a opiekunka zdrowotna może odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości, jakie możesz mieć.

Jaką wagę powinno przybierać moje dziecko?
W pierwszych tygodniach Twoje dziecko będzie prawdopodobnie przybierało na wadze od 175g do 225g (6oz do 8oz) tygodniowo. W ciągu około sześciu miesięcy dziecko prawdopodobnie podwoi swoją wagę urodzeniową, a po tym czasie jego przyrost masy ciała będzie stopniowo spadał.

Wykresy centylowe używane do pomiaru wzrostu są tylko wskazówkami. Tak więc, podczas gdy waga Twojego dziecka powinna normalnie mieścić się w tym zakresie, nie martw się, jeśli ma ono sporadyczne blipsy. Mogą one być spowodowane bodźcami wzrostowymi, chorobami, trudnościami z przystosowaniem się do ciał stałych lub po prostu spalaniem większej ilości kalorii, gdy zaczynają się czołgać. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy dotyczące wzrostu Twojego dziecka, porozmawiaj z higienistką.

Wykres wagi dziecka
Poniższa tabela dla małych chłopców i dziewczynek pochodzi ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)1. Jest to tylko przewodnik, ale jeśli martwisz się o wagę swojego dziecka, skontaktuj się z położną lub lekarzem. Poniżej przedstawiamy rozkład średniej wagi dziecka w pierwszym roku życia:

Age50th centile weight for baby boys50th centile weight for baby girls
Birth3.5 kg (7.8lbs)3.4 kg (7.8lbs)
1 month4.4 kg (9.7lbs)4.2 kg (7.8lbs)
2 months5.2 kg (11.5lbs)4.8 kg (10.5lbs)
3 months6 kg (13.2lbs)5.4 kg (12lbs)
4 months6.7 kg (14.8lbs)6.2 kg (13.7lbs)
5 months7.4 kg (16.3lbs)6.7 kg (14.7lbs)
6 months7.9 kg (17.4lbs)7.2 kg (15.8lbs)
7 months8.4 kg (18.5lbs)7.7 kg (17lbs)
8 months8.9 kg (19.6lbs)8.1 kg (18lbs)
9 months9.3 kg (20.5lbs)8.5 kg (18.7lbs)
10 months9.7 kg (21.4lbs)8.8 kg (19.4lbs)
11 months10 kg (22lbs)9.2 kg (20.3lbs)
12 months10.3 kg (22.7lbs)9.5 kg (21lbs)