Jak poradzić sobie z nieszczelnymi oknami?

Sezon jesienno zimowy niewątpliwie przypomina o tym, że trzeba zadbać o komfort termiczny w domach oraz w miejscach, gdzie pracujemy. Specjaliści szacują, że nieszczelne okna mogą generować  nawet 30% ogólnej straty ciepła. To dużo i realnie przekłada się i na wysokość rachunków, i na komfort. Nie ma chyba nic gorszego jak uczucie, gdy wiele nam po plecach w czasie pracy lub wtedy, gdy chcemy w spokoju obejrzeć film. Samo uszczelnianie czy też regulacja okien są zależne od ich rodzaju, ale rynku jest szereg różnych możliwości, które zadanie znacznie ułatwiają.

  1. Po czym poznać, że okna są nieszczelne?
  2. Jak prawidłowo uszczelnić okna?
  3. Czym uszczelnić okna?
  4. Jak wygląda uszczelnianie okien?
  5. O czym należy pamiętać przy uszczelnianiu okien?

Po czym poznać, że okna są nieszczelne?

Może być kilka przyczyn nieszczelności okien i nie wszystkie są związane na przykład z niewłaściwym montażem. Czasem po prostu uszczelki się zużywają, a okucia wymagają regulacji lub wymiany. Wszak bardzo intensywnie służą nam na co dzień. O stolarkę okienną trzeba dbać o każdej porze roku, ale gdy na zewnątrz robi się chłodniej i zaczyna silniej wiać szczególnie mocno przypominamy sobie o stanie technicznym różnych elementów mieszkania czy domu. Poza tym brak odpowiedniego serwisu realnie wpływa także na domowy budżet. By osiągnąć oczekiwaną przez nas temperaturę, system będzie musiał mocniej pracować lub też będziemy musieli zainwestować w dodatkowe źródło ciepła, a to się po prostu nie opłaca. Wielu klientów zastanawia się więc, czym uszczelnić okna, aby cały proces był szybki, bezpieczny i co najważniejsze efektywny.

Jak prawidłowo uszczelnić okna?

Nieszczelne okna mogą być efektem niewłaściwego montażu. Dlatego przy wymianie stolarki należy dopilnować, by cała usługa została wykonana zgodnie ze sztuką. W przypadku nieprawidłowości można oczywiście reklamować dany produkt lub robociznę, powołując się na otrzymaną gwarancję, która zazwyczaj obejmuje kilka lat. Pamiętaj jedynie, by nie wyrzucać rachunków. Najczęściej jednak nieszczelność pojawiła się na skutek zużycia materiałów. Okna są tym elementem wyposażenia, które często otwieramy i zamykamy oraz rygluje, a to wpływa na wszystkie elementy konstrukcyjne. Najszybciej będą zużywać się oczywiście uszczelki, które przy intensywnej eksploatacji i nieodpowiedniej pielęgnacji wyginają się i odkształcają. I dlatego właśnie warto pamiętać o okresowym przeglądzie stolarki okiennej, by jesienne chłody nas po prostu nie zaskoczyły.

Czym uszczelnić okna?

Najmniej skomplikowaną metodą uszczelniania okien są uszczelki. Szczególnie polecane są dla tych, którzy nie mają doświadczenia z pracami remontowymi. Sam proces jest prosty i intuicyjny, a różnorodność oferty https://www.castorama.pl/produkty/budowa/drzwi-zewnetrzne-okna-i-bramy-garazowe/akcesoria-do-drzwi-i-okien/uszczelki-okienne-i-drzwiowe.html pozwoli dopasować idealne rozwiązanie do konkretnego problemu. Powodzeniem cieszą się uszczelki z pianki poliuretanowej lub najtrwalsze uszczelki EPDM. Takie zabezpieczenie powoli pozbyć się problemu na kilka kolejnych sezonów. Samą uszczelkę należy przykleić do oczyszczonych z brudu i tłuszczu ościeżnic, zdejmując z niej taśmę zabezpieczającą.

Jak wygląda uszczelnianie okien?

Kluczowe w tym momencie będzie dobranie odpowiedniego rozmiaru uszczelek. Nie powinny one utrudniać otwierania i zamykania skrzydła okiennego. Zdarza się również tak, że w jednym oknie możemy mieć różne parametry dla uszczelek i są one szczegółowo zaznaczone w karcie gwarancyjnej okien.

Inną profesjonalną metodą uszczelniania okien plastikowych jest zastosowanie taśmy. Warto poprosić o pomoc specjalistę, chyba że sami mamy doświadczenie w tej dziedzinie oraz wiedzę z zakresu tego, jak wybrać odpowiedni produkt z https://www.castorama.pl/, a także jak go dobrze zamontować. Po wewnętrznej stronie okna zakłada się taśmy paroszczelne, które są swoistą barierą przed wnikaniem pary wodnej z wnętrza do muru. Na zewnątrz natomiast stosuje się także paroprzepuszczalne lub poliuretanowe. Gwarantują one odpowiednią cyrkulację powietrza. Aby założyć taśmy, należy zamontować okna i przykleić materiał do ościeżnicy i muru. W ten sposób tworzy się izolację na styku okna z murem. By wypełnić metodą termiczną ubytki i szpary między taśmami, używa się pianki poliuretanowej.

Pianka uszczelniająca jest elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne i pleśń. Powiększa swoją objętość i dzięki temu może wypełnić wszelkie niedoskonałości. Nadmiar usuwa się nożykiem, a całość osłania się innym materiałem – tynkiem czy taśmą, które będą chronić przed promieniami UV. Inną stosowaną metodą jest silikon, który musi być dobrany do konkretnych typów okien. Do PCV świetnie nadają się produkty neutralne, które świetnie uszczelnień nieszczelności między stykiem ramy a murem lub rozszczelnienia pod parapetem. Są odporne na wilgoć, promieniowanie UV i zmiany temperatury oraz nadają się również do warunków zewnętrznych.

O czym należy pamiętać przy uszczelnianiu okien?

Same okucia są regulowane przy montażu okien. Ale warto pamiętać, że to nie wystarczy na kilka lat eksploatacji. Na okucia działają wahania temperatur, sam ciężar skrzydła oraz jego otwieranie i zamykanie. W efekcie zaczyna ono nieznacznie odstawać od ramy. A nawet niewielka nieszczelność będzie odczuwalna w domu. By wyregulować okucia, wystarczy poprosić o pomoc specjalistę. Nowoczesne okna są wyposażone w dwa tryby. Najczęściej montowane są w systemie letnim, by ułatwić wentylację. Na zimę warto więc przestawić je na tryb zimowy, korzystając klucza imbusowego. Dzięki temu okno szczelniej będzie dociśnięte do ramy.

Najczęstszym powodem nieszczelności jest oczyścić zużycie uszczelek lub materiałów uszczelniających. W tym wypadku trzeba jest po prostu wymienić. Najpierw trzeba sprawdzić, w którym miejscu zimne powietrze wpada do wnętrza. Pozwoli to ocenić, czy szyba jest pomiędzy szybą a ramą okienną, czy też między skrzydłem a ramą. Alternatywą może być również badanie kamerą termowizyjną, co jest coraz popularniejszą metodą diagnozowania strać ciepła.

Zobacz również jak wybrać odkurzacz do domu?