Jakie łóżko wybrać do sypialni?

Podczas aranżowania sypialni największą uwagę powinno skupić się na wyborze odpowiedniego łóżka. To właśnie ten mebel jest najważniejszy, gdyż od niego zależy komfort snu. Jak wybrać łóżko do swojej sypialni? Oto kilka praktycznych wskazówek.

1. Rodzaje łóżek: łóżka ramowe i łóżka kontynentalne

2. Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka?

3. Łóżko z wezgłowiem czy bez wezgłowia?

4. Jak dopasować łóżko do sypialni?

5. Dodatkowe funkcje łóżka, które warto uwzględnić podczas zakupu

Zastanawiasz się, jakie łóżko wybrać do swojej sypialni? Jeżeli tak, z pewnością wiesz, że na rynku dostępnych jest wiele różnych mebli o odmiennych gabarytach, kształtach i funkcjach. Łóżka różni również cena. Jak zatem wybrać odpowiedni mebel dla siebie? Poznaj sprawdzone porady dla osób, które chcą kupić łóżko.

Rodzaje łóżek: łóżka ramowe i łóżka kontynentalne

W sklepach z meblami można znaleźć łóżka różnego typu. Najpopularniejsze są modele ramowe i kontynentalne. Łóżka ramowe to klasyczne meble, do których dobiera się materac przystosowany do potrzeb danego użytkownika. Materac podtrzymuje stelaż, który odpowiada za amortyzację nacisku wywieranego przez ciało. Atutem łóżka ramowego jest możliwość zakupienia osobno ramy i materaca, co pozwala na dobranie materaca o zróżnicowanych stopniach twardości i funkcjach. Co więcej, rama może podtrzymywać dwa osobne materace, umieszczane często w łóżkach małżeńskich.

Łóżko kontynentalne jest tapicerowanym meblem na nóżkach. Materac jest wbudowany do drewnianej skrzyni, którą wypełniają sprężyny. Boki skrzyni i materaca tapiceruje się wybraną tkaniną, co nadaje meblowi elegancki wygląd. Łóżka kontynentalne są przez to dość masywne, co sprawia, że dobrze wyglądają wyłącznie w dużych i przestronnych sypialniach. Są również droższe od łóżek ramowych, jednak cechuje je wysoki komfort użytkowania.

Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka?

Łóżko dla jednej osoby dorosłej powinno mieć szerokość minimum 80-90 cm. Taka szerokość jest niezbędna, by komfortowo spać przez całą noc. Jeżeli sypialnia jest przestronniejsza, można zdecydować się na szerszy materac – rama łóżka powinna mieć 120 cm. Dla dwójki osób śpiących razem optymalna szerokość materaca wynosi 160 cm. Dwie szczupłe osoby mogą jednak zmieścić się bez trudu na łóżku o szerokości 140 cm. Dla użytkowników, którzy cenią sobie maksymalny komfort lub potrzebują więcej przestrzeni do snu, odpowiednie są łóżka king-size o szerokości 180-200 cm.

Łóżko z wezgłowiem czy bez wezgłowia?

Łóżko z wezgłowiem umożliwia wygodne oparcie głowy lub pleców w czasie czytania, oglądania filmów lub spożywania śniadania podanego prosto do łóżka. Wezgłowie, nazywane również zagłówkiem, stanowi ozdobę mebla. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się zagłówki w stylu retro, które wyróżniają się wyjątkową elegancją. Proste i minimalistyczne wezgłowia cechują natomiast nowoczesne meble.

Łóżko bez wezgłowia jest na ogół tańsze, jednak nie ma to znaczenia dla komfortu snu. Brak zagłówka umożliwia przysunięcie mebla pod samą ścianę, co ma znacznie zwłaszcza w bardzo małych sypialniach. Dodatkowo nad łóżkiem bez wezgłowia można zawiesić obraz lub fototapetę, dzięki której stworzy się unikalną aranżację wnętrza.

Jak dopasować łóżko do sypialni?

Łóżko powinno być dopasowane do rozmiarów sypialni. Do mebla powinien być swobodny dostęp z obu stron, jednak gdy jest to niemożliwe, z jednej strony łóżka powinno pozostać co najmniej kilkadziesiąt centymetrów wolnej przestrzeni. Dzięki temu użytkownicy bedą mogli swobodnie ułożyć się do snu. 

Łóżko powinno również pasować do stylu, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Mebel w stylu glamour dobrze wygląda w towarzystwie bogato zdobionych poduch, narzut w kolorze intensywnej czerwieni lub purpury oraz lampek nocnych z kryształami. W minimalistycznym wnętrzu znacznie lepiej zaprezentuje się łoże na prostej drewnianej ramie lub łóżko kontynentalne obite gładką tkaniną w jasnym odcieniu. Klasyczną sypialnię uzupełni natomiast łóżko ramowe z tradycyjnym wezgłowiem, nawiązującym do stylu mebli retro.

Dodatkowe funkcje łóżka, które warto uwzględnić podczas zakupu

Podczas wybierania łóżka warto zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcję przechowywania. Praktyczne szuflady pod ramą łóżka umożliwią schowanie pościeli, koców oraz wielu innych przedmiotów. Dzięki nim w sypialni będzie panował ład i porządek, a tekstylia będą zabezpieczone przed zabrudzeniem i kurzem. Dodatkowo w szufladach uporządkuje się rzadziej używane przedmioty, ubrania, a nawet dokumenty. 

Łóżko może być również wyposażone w pojemnik na pościel, ukryty pod podnoszonym do góry stelażem. Taka funkcja sprawdzi się szczególnie dobrze w bardzo małych sypialniach, gdzie brakuje miejsca do wysuwania szuflad spod łóżka. Ciekawym wyborem jest też łóżko umieszczone na licznych szufladach i półkach, dzięki któremu tworzy się wielofunkcyjny mebel – łóżko staje się jednocześnie miejscem do spania, jak i regałem oraz komodą na rzeczy osobiste. W ten sposób można stworzyć stylową i praktyczną sypialnię na ograniczonej przestrzeni, zapewniając więcej prywatności np. dorastającemu dziecku.