Kiedy dziecko zaczyna siadać ?

Samodzielne siedzenie daje dziecku nowe spojrzenie na świat. Kiedy jego mięśnie pleców i szyi są wystarczająco silne, aby utrzymać go w pozycji wyprostowanej, a on jest dowiedzieć się, gdzie umieścić nogi, aby nie przewrócić się, to tylko kwestia czasu, aż przejdzie do czołgania się, stania i chodzenia.

W jakim wieku dzieci siedzą?
Twoje dziecko prawdopodobnie nauczy się samodzielnie siedzieć w wieku od 4 do 7 miesięcy. Twoje dziecko opanowało umiejętność przewracania się i trzymania głowy w górze. Najwięcej dzieci może siedzieć dobrze przez kilka minut bez wsparcia przez czas one są 8 miesięcy. (Nawet dzieci które opanowali siedzenie przewracają się w końcu, często ponieważ gubią zainteresowanie w być w górze).

Jak dzieci uczą się siadać
Podczas gdy możesz utrzymywać dziecko w pozycji siedzącej prawie od pierwszego dnia, prawdziwe niezależne siedzenie nie zaczyna się, dopóki nie będzie miało kontroli głowy. Począwszy od około 4 miesiąca życia, mięśnie szyi i głowy dziecka gwałtownie się wzmacniają, a dziecko nauczy się podnosić i trzymać głowę w górze, gdy będzie leżało na brzuchu.

Następnie nauczy się, jak podpierać się na rękach i trzymać klatkę piersiową na ziemi, co jest swego rodzaju mini-pchnięciem. Do 5 miesięcy może być w stanie usiąść chwilowo bez pomocy, chociaż należy pozostać w pobliżu, aby zapewnić mu wsparcie i otoczyć go poduszkami, które złagodzą ewentualny upadek.

Wkrótce dziecko wymyśli, jak utrzymać równowagę podczas siedzenia, opierając się do przodu na jednym lub obu ramionach w pozycji statywu. W ciągu 7 miesięcy prawdopodobnie będzie mógł siedzieć bez podparcia (co uwolni jego rączki do odkrywania) i nauczy się, jak obracać, aby osiągnąć pożądany obiekt podczas siedzenia.

W tym momencie może nawet być w stanie dostać się z brzucha do pozycji siedzącej, naciskając na ramiona. Zanim skończy 8 miesięcy, prawdopodobnie będzie dobrze siedział bez oparcia.

Jak pomóc dziecku w pozycji siedzącej
Podnoszenie głowy i klatki piersiowej pomaga Twojemu dziecku wzmocnić mięśnie szyi i rozwinąć kontrolę głowy niezbędną do siedzenia. Możesz pomóc, zachęcając go do zabawy twarzą w dół na podłodze, a następnie zachęcając go do patrzenia w górę.

Dobrym sposobem na upewnienie się, że jego słuch i wzrok są na właściwym torze, jest również korzystanie z jasnej zabawki, która sprawia, że hałas lub lustro są głośne. Gdy Twoje dziecko jest już dość pewną siebie opiekunką, umieść zabawki i inne intrygujące przedmioty tuż obok niego – będą one przyciągać jego uwagę, gdy nauczy się balansować na rękach.

Jak zawsze, a zwłaszcza gdy dziecko dopiero uczy się siedzieć, pamiętaj, aby pozostać blisko dziecka na wypadek, gdyby upadło – lub gdyby chciało popisać się nowymi umiejętnościami.

Co zrobić, jeśli dziecko nie usiądzie?
Jeśli dziecko nie jest w stanie utrzymać głowy w pozycji stabilnej do około 4 miesiąca życia i nie zaczęło uczyć się podpierać na rękach krótko po tym lub nie jest w stanie siedzieć bez oparcia do 9 miesiąca życia, należy zgłosić się do lekarza.

Dzieci rozwijają swoje umiejętności inaczej, niektóre szybciej niż inne, ale kontrola głowy jest niezbędna do samodzielnego siedzenia, a siedzenie jest kluczem do czołgania się, stania i nauki chodzenia.

Należy pamiętać, że wcześniaki mogą osiągnąć ten i inne kamienie milowe później niż ich rówieśnicy.

Po tym jak dziecko usiądzie – co dalej?
Możesz się domyślić, co się stanie, gdy dziecko zorientuje się, że może wypłynąć do przodu z pozycji siedzącej i utrzymać równowagę na rękach i kolanach. Już w szóstym lub siódmym miesiącu życia dziecko może uzyskać umiejętność poruszania się do przodu (lub do tyłu) na wszystkich czworakach i opanować raczkowanie o 10 miesięcy. Dziecko jest teraz zarówno bardzo mobilne, jak i bardzo ciekawskie, więc zabezpieczenie przed dziećmi jest bardzo ważne. Przy okazji, większość pediatrów zaleca odczekać, aż dziecko usiądzie z minimalnym podparciem, zanim zacznie podawać mu pożywienie stałe.