Kin-ball – zasady gry

Kin-Ball to niedawno wymyślona gra, która pochodzi z Quebecu w Kanadzie. Wynaleziona przez profesora kanadyjskiego uniwersytetu, Mario Demersa, w 1986 roku, jest bardzo charakterystyczną grą, w którą grają prawie 4 miliony ludzi na całym świecie.

W przeciwieństwie do prawie każdej innej gry na świecie, gra nie jest rozgrywana w tradycyjnym formacie jeden-na-jeden zespół lub indywidualnym, ale jest rozgrywana z trzema zespołami, z których wszystkie rywalizują ze sobą, aby wygrać w tym samym czasie.

Jako gra, jest rozgrywana na całym świecie i jest nadzorowana przez Międzynarodową Federację Kin-Ball. Kraje, w których jest szczególnie popularna to USA, Kanada, Malezja, Francja, Dania, Niemcy, Belgia, Hiszpania i Szwajcaria i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w innych krajach.

Przedmiot gry
Obiekt Kin-Ball jest prosty: zdobyć więcej punktów niż dwóch pozostałych przeciwników i wygrać grę. Gracze robią to, pracując jako drużyna przeciwko dwóm pozostałym zespołom. Ze względu na naturę Kin-Ball, duża ilość pracy zespołowej jest zaangażowana, podobnie jak dobry poziom kondycji z powodu szybkiego tempa gry.

Zawodnicy i sprzęt
Kin-Ball jest zazwyczaj grany w sali gimnastycznej, ale może być również grany na zewnątrz. Jedynym wymaganym sprzętem do gry jest oficjalna Kin-Ball, o rozmiarze 48″ i wadze 2,2lbs. Może ona być w różnych kolorach, takich jak szary, czarny lub różowy. Do oficjalnej gry w Kin-Ball wymagany jest również elektryczny pompka do piłki, jak również tablica wyników.

Ocena punktowa
Zdobywanie punktów w Kin-Ball jest stosunkowo proste. Gdy jedna z drużyn popełnia błąd, punkt jest przyznawany dwóm pozostałym drużynom. Błąd występuje, gdy drużyna nie złapie i nie kontroluje piłki kinowej, zanim dotknie ziemi.

Wygrana w grze
Pod koniec gry zwycięzcą zostaje drużyna z największą ilością punktów. Jeżeli na koniec meczu znajdują się dwie lub więcej drużyn z taką samą ilością punktów, dochodzi do sytuacji remisowej, dla której istnieją następujące kryteria:

Wygrywa 1. liczba pierwszych miejsc: Jeśli zespoły mają taką samą liczbę pierwszych miejsc.
Wygrała 2. liczba drugich miejsc: jeśli zespoły mają taką samą liczbę drugich miejsc.

  1. Ilość punktów w Rankingu Fair Play: Jeśli zespoły mają taką samą ilość punktów.
  2. Ilość Punktów Rankingowych w grze (grach), w której zespoły grały przeciwko sobie: Jeśli zespoły mają taką samą ilość punktów rankingowych w grach, w których grały przeciwko sobie.
  3. Całkowita liczba wygranych okresów: Jeśli zespoły mają taką samą liczbę wygranych okresów.
  4. Ilość wygranych okresów przez każdą z drużyn podczas meczów, w których grały one jeden przeciwko drugiemu: Jeżeli drużyny mają taką samą ilość okresów.
  5. Całkowita liczba utraconych okresów podczas Eliminacji: Jeśli drużyny mają taką samą ilość utraconych okresów podczas eliminacji.
  6. IKBF określi, czy należy przeprowadzić 5-punktową tercję lub rozegrać kompletny mecz.
    Niezwykłe jest, aby mecz remisowy musiał wykraczać poza 3 lub 4 kryterium.

Zasady gry w Kin-Ball
Gry Kin-Ball mają trzy tercje, każda trwająca 15 minut, choć może to skrócić się do 7 minut dla młodszych graczy.
Mecz rozgrywany jest przez twoje drużyny przeciwne, z których każda składa się z czterech zawodników.
Pomiędzy każdą tercją zawodnicy będą mieli 1-minutową przerwę.
Celem gry jest dla każdej z drużyn, gdy ich kolor jest wezwany do złapania piłki jakąkolwiek częścią ciała, zanim piłka dotknie podłoża, a następnie uderzy ją z powrotem do innej drużyny.
Gra trwa w ten sposób do momentu popełnienia błędu przez jedną z drużyn, która nie zapobiegnie uderzeniu piłki o podłoże, a punkt zostanie przyznany dwóm pozostałym drużynom.
Podczas gry w piłkę, drużyna powinna mieć trzech zawodników trzymających piłkę, podczas gdy czwarty zawodnik biegnie i uderza piłkę po wyraźnym krzyknięciu „Omnikin” i kolorze drużyny, która będzie musiała biec i złapać piłkę.
Punkty mogą być również przyznawane dwóm pozostałym drużynom, jeśli napastnik przez pomyłkę wykrzykuje kolor własnej drużyny.
W Kin-Ball jest osiem innych rodzajów faulu:
Wykrzykiwanie koloru innej drużyny przy jednoczesnym uderzeniu piłki.
Pozwalanie, aby piłka dotykała ścian pokoju gry bez dotykania jej przez nagą drużynę.
Uderzenie w piłkę dwa razy z rzędu.
Uderzenie w piłkę w kierunku do dołu.
Uderzenie w piłkę trwa dłużej niż 5 sekund po zetknięciu się z nią 3 zawodników.
Uderzenie w piłkę w odległości mniejszej niż 6 stóp.
Uderzenie w piłkę, gdy w kontakcie z nią znajduje się mniej niż 3 zawodników.
Celowe zablokowanie zawodnika drużyny przeciwnej.
Zwycięzcą zostaje drużyna z największą ilością punktów na koniec meczu.