Kategorie:

Meble na balkon: Jak wybrać meble balkonowe?

Avatar
Opublikowane przez Iza

Przy tak wielu opcjach – drewnianej lub metalowej, ekspansywnej lub kompaktowej, z poduszkami lub bez – trudno zdecydować, od czego zacząć. 

Kiedy świeci słońce i masz miejsce na zewnątrz, nie ma nic lepszego niż spędzanie długich, leniwych dni na świeżym powietrzu, rozkoszowanie się upałem i spożywanie posiłków na świeżym powietrzu.

Jeśli masz odpowiednie meble ogrodowe, to znaczy. Ponieważ wylegiwanie się na zewnątrz może być równie zachęcające, jak relaks w dobrze wyposażonym salonie — lub tak niezręczne, jak próba ułożenia się wygodnie na zużytej sofie do spania.

Weź pod uwagę swoją pogodę

Czy pogoda jest gorąca i sucha, czy też mieszkasz blisko wybrzeża? Czy często pada deszcz? Czy południowe słońce pada na Twoją przestrzeń na zewnątrz? Są to wszystkie ważne pytania, na które należy odpowiedzieć przed wyborem mebli ogrodowych, ponieważ ekspozycja na zewnątrz jest trudna dla wszystkich mebli, bez względu na klimat. Gorące, suche warunki mogą powodować drzazgi i pękanie drewna, a częsta wilgoć może sprzyjać gniciu. Silne wiatry mogą powodować latanie aluminiowych mebli; żelazo nie zdmuchnie, ale też nie wytrzyma słonego powietrza. Słońce jest chyba najgorsze ze wszystkich. Matuje i odbarwia farbę, wybiela tkaniny i drewno oraz ogólnie degraduje tworzywa sztuczne i inne materiały syntetyczne.

Aby wybrać meble, które będą trwać, realistycznie podchodź do nieodłącznych właściwości materiału. Światło słoneczne jest w dużej mierze odporne na metal, podczas gdy tworzywa sztuczne i guma są zawsze podatne na uszkodzenia UV, bez względu na to, co twierdzi producent produktu. Jest to podwójnie prawdziwe na dużych wysokościach. Podobnie, drewniane meble mogą być dostarczane z wysokiej jakości, fabrycznie nałożonym, odpornym na warunki pogodowe wykończeniem, ale w końcu to wykończenie zużyje się i zepsuje, a będziesz musiał odnowić drewno lub wymienić meble. Pomyśl o tym, jak meble będą wyglądać za pięć, dziesięć i dwadzieścia lat.

Zmierz swoją przestrzeń na zewnątrz

Zastanów się, ile masz miejsca i jaki ma kształt. Czy to długi i wąski balkon czy szeroki i szeroki taras? Podobnie jak przy urządzaniu salonu lub pokoju rodzinnego, użyj powierzchni i kształtu swojej przestrzeni na zewnątrz, aby określić rozmiar mebli ogrodowych i potencjalne grupy, które pomieszczą. Co najważniejsze, upewnij się, że wokół mebli jest wystarczająco dużo miejsca, aby wygodnie się po nich poruszać. Zastosuj te same zasady dotyczące przepływu ruchu , które stosowałbyś w pomieszczeniach.

Na małej przestrzeni zestaw ze stołem barowym może działać lepiej niż zwykły zestaw do jadalni, ponieważ stoły barowe są węższe, a taborety zajmują mniej miejsca niż krzesła. Możesz również przyjrzeć się stołom i krzesłom do kawiarni lub bistro , ponieważ mają one mniejszy profil.

Zanim udasz się na zakupy mebli, wykonaj szybki szkic przestrzeni, zmierz jej wymiary i zanotuj je na rysunku. Do sklepu zabierz ze sobą rysunek i taśmę mierniczą. O ile nie masz talentu przestrzennego, zbyt łatwo jest pomylić proporcje w głowie i ostatecznie wybrać meble, które są za małe lub, co bardziej prawdopodobne, za duże dla twojej przestrzeni.

Określ, gdzie umieścisz meble

Czy Twój taras lub przestrzeń zewnętrzna jest narażona na działanie czynników atmosferycznych lub czy masz jakieś pokrycie dachowe? Czy Twoje meble będą spoczywać na miękkiej ziemi i trawie, czy na twardej powierzchni, takiej jak drewniany taras lub brukowane patio? Pomaga to wybrać materiały, które dobrze pasują do twojego środowiska i otoczenia. Na przykład nie umieszczaj miękkiego drewna, takiego jak sosna, na trawiastej powierzchni iw odsłoniętym miejscu. Wilgoć z ziemi może powodować gnicie drewna. Wilgoć może również powodować korozję niektórych metali.

Zwróć uwagę na wygodę

Będziesz korzystać z mebli ogrodowych do wypoczynku, więc upewnij się, że są wygodne. Jeśli krzesła i fotele nie są dostarczane z poduszkami, zawsze możesz kupić lub zrobić własne poduszki i poduszki. Pamiętaj, aby wybrać lub używać dobrej jakości tkaniny outdoorowej , która jest odporna na blaknięcie i pleśń.

Kupując poduszki, pamiętaj, że same meble przetrwają dłużej niż jakakolwiek tapicerka, a poduszki prawdopodobnie będziesz wymieniać raz lub kilka razy w ciągu życia mebli. Tapicerka i tkaniny zachowają swój najlepszy wygląd, jeśli będziesz je przechowywać, gdy ich nie używasz. Jeśli możesz, odłóż je po każdym użyciu, ale zawsze przechowuj je poza sezonem.

Oprócz wygodnych krzeseł, elementy takie jak szezlongi, fotele bujane i fotele są również idealne do relaksu na świeżym powietrzu. Pamiętaj, aby wypróbować meble przed ich zakupem. Aby się rozciągnąć, możesz również spojrzeć na hamaki i leżanki.

Zapewnij miejsce do przechowywania

Upewnij się, że masz miejsce do przechowywania mebli ogrodowych na zimę lub przynajmniej do przechowywania poduszek i innych elementów tekstylnych. Czasami nawet pokrowce na meble nie zapewniają wystarczającej ochrony, zwłaszcza w przypadku materiałów takich jak wiklina. Albo zapewnij miejsce do przechowywania mebli, albo kup coś, czego będziesz mógł używać w pomieszczeniach w miesiącach zimowych. Jeśli masz naprawdę ograniczoną przestrzeń do przechowywania, rozważ meble ogrodowe, które składają się na płasko.

Rozważ swój budżet

Ostatecznie twój budżet określa, co możesz kupić, ale rozsądnie jest kupować najlepsze meble, na jakie cię stać, ponieważ wysokiej jakości meble oferują większą wartość niż tanie produkty, które nie są trwałe. Jeśli oszczędzasz, istnieje kilka opcji zapewniających najlepszą jakość za rozsądną cenę.

  • Kupuj meble ogrodowe pod koniec lipca i sierpnia, gdy zbliża się jesień. Wtedy jest najbardziej prawdopodobne, że zostanie przeceniony, ale nadal jest dostępny (zimą nie znajdziesz go na sprzedaż).
  • Rozważ materiały, które są tańsze, ale nadal trwałe, takie jak aluminium lub wytrzymała żywica, lub poszukaj tańszego drewna.
  • Sprawdź wyprzedaże lub sklepy z używaną odzieżą i kup najlepszą jakość, jaką możesz znaleźć. Meble ogrodowe często nie sprawdzają się w furgonetce do przeprowadzki, dlatego często są sprzedawane z drugiej ręki. Pamiętaj, że zawsze możesz pomalować lub odnowić używane meble, a także łatwo udekorować je nowymi poduszkami i poduszkami.