Taczki ogrodowe – jakie są najlepsze?

Każdy posiadacz przydomowego ogrodu wie, że znaczącym ułatwieniem w pracach ogrodowych jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Do jednych z prostszych, ale bardzo funkcjonalnych i przydających się w bardzo wielu sytuacjach, należą taczki ogrodowe. Zobaczmy jak wybrać te najlepsze.

Taczki ogrodowe – czym różnią się od taczek budowlanych?

Taczki ogrodowe znacząco różnią się od taczek budowlanych. Przede wszystkim są wykonane z cieńszego materiału, stali lub aluminium, dzięki czemu dużo łatwiej jest nimi manewrować. Nie są co prawda tak wytrzymałe jak taczki budowlane, ale służą raczej do wożenia trawy, liści, ziemi czy nawozów, które są zdecydowanie lżejsze niż materiały budowlane.

Taczki ogrodowe – ładowność i pojemność

Mając na uwadze to, co zostało napisane powyżej, kupując taczki ogrodowe należy zwrócić szczególną uwagę na ich ładowność i pojemność. Ładowność jest podawana w kg, a pojemność w l. Wybór należy do nas, a kryterium, które będziemy brać pod uwagę, powinno być główne przeznaczenie taczek. Być może będziemy z nich korzystać do przewożenia skoszonej trawy lub opadniętych liści, a od czasu do czasu przewieziemy ziemię czy worek z nawozem. To nie są bardzo ciężkie rzeczy, więc taczki o ładowności 40kg powinny być wystarczające.

/Zimno w domu? Sprawdź jak uszczelnić okna./

Warto jednak zwrócić uwagę również na pojemność, gdyż liście i skoszona trawa mają dość dużą objętość przy stosunkowo niewielkiej wadze. Jeśli takie ma być główne przeznaczenie taczek, to lepiej kupić taczki ogrodowe o większej pojemności, bo dzięki temu zapakujemy więcej trawy i liści na raz.

Taczki ogrodowe – co jeszcze warto wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy, taczki ogrodowe są lżejsze od taczek budowlanych, gdyż są wykonane z cieńszej blachy niż taczki budowlane. Warto o tym pamiętać, gdybyśmy jednorazowo chcieli wykorzystać posiadane taczki ogrodowe do przewiezienia pustaków, gruzu czy innych cięższych i kanciastych elementów. Nawet jeśli nie przekroczą one dopuszczalnej ładowności taczek, to i tak mogą spowodować powstanie wgnieceń i wygięć na ich powierzchni. Dlatego lepiej unikać sytuacji, w których będziemy wozić taczkami materiały budowlane albo liczyć się z tym, że to może zaszkodzić posiadanym taczkom.

Wybierając taczki warto również zwrócić uwagę na koło. Najlepiej sprawdzają się koła pompowane, które dobrze sobie radzą nie tylko na płaskiej powierzchni, ale również na nierównościach, których często w ogrodzie nie brakuje.

Zobacz również inny wpis w tej kategorii: Domowa stacja pogodowa