Kategorie:

Czy kundelek jest Twoim wymarzonym psem?

Avatar
Opublikowane przez admin

Pierwszy towarzysz człowieka

Dla miłośników psów kundelek jest szczególnym rodzajem podopiecznego. Dzisiaj tym mianem nazywamy psa, który nie ma wyraźnych cech określonej rasy. Z definicji kundel jest przedstawicielem psów wolno żyjących, rozmnażających się swobodnie bez interwencji człowieka. To oznacza, że w ich populacjach silnie działał dobór naturalny. Naukowcy podkreślają, że pies jest pierwszym udomowionym już 40-20 tys. lat temu zwierzęciem (Canis familiaris), pochodzącym jak wiadomo od wilka (Canis lupus).

Jednak okazuje się, że kundelki to dziś jedne z bardziej popularnych wyborów. Naukowcy mówią nawet o superrasie, która jest najliczniejsza ze wszystkich na świecie. Co więc sprawia, że chcemy wziąć pod opiekę takiego niestandardowego pieska?

Dzisiaj w naszej części świata nie mamy problemu z bezpańskimi psami, żyjącymi na ulicy. Czworonogi bez właściciela możemy znaleźć przede wszystkim w schronisku, które zapewnia podstawową opiekę nad zwierzakami. Dobrze byłoby jednak, aby schronisko było miejscem przejściowym, chwilowym domem w awaryjnej sytuacji.  Szukając psa w przytulisku dla zwierząt, kierujemy się przede wszystkim chęcią pomocy. Z jednej strony pomagamy rozwiązać problem bezdomności psów, a z drugiej zyskujemy domownika i przyjaciela.

Jedyny taki na świecie

Wszyscy właściciele kundelków mogą potwierdzić wyjątkowe przywiązanie, jakim pieski darzą swoich opiekunów. Przysłowiowa psia wierność w zachowaniu tzw. mieszańców jest chyba najbardziej zauważalna. Jest to jedna z ich największych zalet. Kolejnym pozytywną cechą jest silny układ odpornościowy a co się z tym wiąże, mniejsza podatność na choroby, zarówno wirusowe i bakteryjne jak i genetyczne. Wynika to z faktu, że w przeszłości kundle żyły bez opieki człowieka i musiały wykształcić w sobie potrzebną do przeżycia siłę. Świadczą o tym różne cechy anatomiczne, jak wydłużony pysk, które są cechami szczególnie pomocnymi w polowaniu czy zdobywaniu pożywienia.

Oczywiście opieka nad pieskiem wielorasowym wymaga takiej samej uwagi, jak w przypadku psów o określonej typie. Szczepienia, szkolenia i pielęgnacja to podstawa dla każdego właściciela. Pieski mieszkające w domu otaczamy taką samą uwagą, jak to robią opiekunowie rasowych pupili. Wyznaczamy mu miejsce w domu do spania i dobieramy wyposażenie – np. legowiska z linii Bowl&Bone Republic. Wychodzimy na codzienne spacery i pozwalamy poznawać okolice.

Niewątpliwie każdy pies jest wyjątkowy dla swojego opiekuna. Warto jednak uświadomić sobie faktyczne różnice i zalety kundelków, najliczniejszej rasy na świecie. Przyjmując go pod swój dach – jak dowodzą badania – zyskujemy zdrowego, odpornego i zaradnego współmieszkańca.

Artykuł został stworzony ze wsparciem merytorycznym partnera BB Republic.