Kategorie:

Altanka DIY: Jak zbudować altanę?

Avatar
Opublikowane przez admin

Zastanawiasz się nad urozmaiceniem swojego ogrodu, lub szukasz pomysłu na to, jak lepiej zagospodarować przestrzeń na zewnątrz? Altanka będzie doskonałym rozwiązaniem. Dodaj altanę do swojej przestrzeni na zewnątrz, aby stworzyć całoroczny wypoczynek.

Co to jest altana?

Altana to konstrukcja wolnostojąca z otwartymi bokami. Altany zapewniają wyznaczoną przestrzeń życiową na zewnątrz do grillowania, spędzania czasu przy ognisku, kąpieli w wannie z hydromasażem lub po prostu zaczerpnięcia świeżego powietrza. W przeciwieństwie do pergoli, która zazwyczaj zapewnia tylko półcień lub schronienie, altana ma solidny dach, który zapewnia pełny cień i ochronę przed żywiołami. Chociaż altany mają zwykle kształt ośmiokąta, istnieją prawie nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o projektowanie altan.

Jak zbudować altanę w 10 podstawowych krokach

Dokładne instrukcje dotyczące budowy altanki będą się różnić w zależności od projektu altanki, ale podczas budowania własnej altany należy wykonać 10 podstawowych kroków

Sprawdź, czy pod ziemią nie ma rur lub przewodów.

Gdy już wiesz, gdzie chcesz zbudować swoją altanę, sprawdź swoją nieruchomość. Dla własnego bezpieczeństwa upewnij się, że po rozpoczęciu projektu altanki nie natkniesz się na żadne podziemne rury ani przewody. Sprawdzenie nieruchomości przed zakupem wszystkich materiałów zapewni również możliwość ponownej oceny swoich planów, jeśli to, co masz na myśli, nie będzie działać w danej lokalizacji.

Zapoznaj się z planem altanki.

Dokładne zrozumienie, czego potrzebujesz, pomoże Ci uniknąć opóźnień. Większość zestawów altan dla majsterkowiczów zawiera instrukcje krok po kroku, ale istnieje również niezliczona ilość planów i pomysłów na altanki DIY dostępnych online zarówno dla altan metalowych, jak i drewnianych. Najlepsze plany będą zawierać szczegółowe instrukcje wraz z listą wszystkich narzędzi i materiałów potrzebnych do zbudowania altany.

Zdobądź pozwolenie.

Zanim zbudujesz własną przydomową altanę, musisz uzyskać zgodę lokalnego biura wydającego pozwolenia na budowę. Zatwierdzenie planu gwarantuje, że Twoja konstrukcja jest zgodna z lokalnymi kodeksami i przepisami budowlanymi — jest to niezbędny krok, jeśli chcesz uniknąć kar. Dodatkowo, jeśli kiedykolwiek sprzedasz swój dom, nowi właściciele mogą poprosić o pozwolenie na altanę przed sfinalizowaniem transakcji.

Wyrównaj ziemię.

Obszar pod podstawą altany powinien być możliwie równy, aby zapewnić integralność strukturalną.

Zbuduj solidną podstawę.

Betonowa płyta lub drewniany taras zapewni fundament pod Twoją altanę. Możesz wzmocnić płytę betonową metalowym prętem zbrojeniowym.

Zaznacz, dokąd trafią słupki.

Słupki będą wspierać dach i stanowić stelaż Twojej altany. Jeśli twoje plany przewidują zabezpieczenie podpór w ziemi, zaznacz ich położenie i wykop otwory za pomocą wiertnicy do słupów, narzędzia, które możesz kupić lub wypożyczyć.

Wytnij i ustaw słupki.

Przytnij słupki podporowe na długość wskazaną w twoich planach. Pracując z jednym słupkiem na raz, umieść słupki w otworach i upewnij się, że są ustawione pionowo, zanim zakotwisz je szybkowiążącym betonem.

Zamontuj belki stężające i belki górne.

Belki usztywniające pomagają utrzymać solidność konstrukcji. Ustaw belki prostopadle do słupków i przymocuj je do słupków za pomocą śrub. Następnie zamontuj górne belki, które połączą ze sobą wszystkie słupki.

Zamontuj dach i ściany.

Jeśli twoja altana ma ściany, zmontuj ściany na ziemi, a następnie podnieś je i postępuj zgodnie z instrukcjami planu, aby przymocować je do konstrukcji. Następnie będziesz chciał wyciąć i przymocować belki dachowe, dach i gonty.

Zastosuj wykończenie.

Spersonalizuj swoją altanę, dodając wykończenia, takie jak farba zewnętrzna, bejca lub ozdobna kopuła.

3 wskazówki dotyczące tworzenia altanki

Nie musisz być ekspertem w obróbce drewna, aby altana była satysfakcjonującym projektem DIY.

Rozważ pobliskie drzewa i liście.

Zbuduj swoją altanę wystarczająco daleko od drzew, szybko rosnących winorośli i innych liści, aby zapobiec zajęciu konstrukcji przez zieleń.

Wypożycz narzędzia o dużej wytrzymałości.

Aby zaoszczędzić pieniądze i miejsce w garażu, wynajmij wszystkie drogie narzędzia, których będziesz potrzebować — takie jak wiertarki, koparki i piły elektryczne — zamiast je kupować.

Rozważ swój obecny styl domu.

Aby nowa altana pasowała do Twojego domu, dodaj elementy projektu, które łączą ze sobą te dwie konstrukcje. Pomaluj swoją altanę na ten sam kolor co dom, pokryj dach takim samym gontem lub dodaj ozdobniki pasujące do estetyki architektonicznej Twojego domu.