Kategorie:

Okleina na meble: jaką okleinę meblową wybrać?

Avatar
Opublikowane przez admin

Znalezienie odpowiednich oklein dekoracyjnych może być trudne, ponieważ należy przeanalizować wiele czynników, takich jak gatunki drewna, odcienie kolorów, grubości i skrawki forniru, aby spełnić wymagania dotyczące wystroju wnętrza. W kolekcjach może być jnawet ponad 200 gatunków drewna do wyboru. Każdy gatunek ma swoją własną tonację kolorystyczną, wzór i fakturę, a Ty musisz zdecydować o grubości i rodzaju forniru, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Podtrzymując ten temat, omówimy tutaj, jak wybrać piękne forniry do Twojego domu.

Po pierwsze i najważniejsze! Przy zakupie oklein drewnianych należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Odcień koloru, wzór słojów, rozmiar, gatunek, skrawek forniru, pochodzenie, grubość, tekstura, pochodzenie, wykończenie i rodzaj podłoża to tylko niektóre z czynników, które należy wziąć pod uwagę. Wenge, mahoń, teak, jesion, buk, eukaliptus, dąb, magano, mapa, koto, jacoba, lipa, lolo, sosna, palisander, jawor, sapele i kasztan to niektóre z gatunków drewna wykorzystywanych do produkcji arkuszy forniru.

Drugim krokiem jest wybór odcienia koloru. Wybierając okleiny dekoracyjne, należy pamiętać o rodzaju zastosowania i wykończenia, jakie chcemy uzyskać. Mamy około tuzina odcieni dostępnych w ponad 230 odmianach, aby pomóc Ci znaleźć idealne dopasowanie do Twoich potrzeb dekoracyjnych. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego odcienia koloru forniru, masz do wyboru wiele opcji – od naturalnych, przez teak, po forniry inżynieryjne.

W kolejnym kroku określ odpowiedni wzór forniru. Skrawki forniru są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu nadają się do różnych zastosowań, w tym do produkcji drzwi oraz standardowych szafek i blatów. Aby podjąć najlepszą decyzję, należy najpierw opisać swój projekt i wymagania dotyczące wzoru. W przypadku drzwi można użyć formatu 3′ x 7′, a w przypadku innych zastosowań – 4′ x 8′.

Forniry są bez wątpienia jedną z najlepszych alternatyw powierzchni ozdobnych dostępnych obecnie na rynku, a ich zalety są powszechnie znane. Każda okleina drewniana, tak jak każde drzewo, ma swoją własną osobowość i oferuje odrębny styl do Twojego wystroju. Wiele osób, które naprawdę kochają forniry, rozumie, że każdy z nich różni się od drugiego, nawet jeśli zostały wycięte z tego samego drzewa. Wybierając forniry do swoich mebli, klienci cenią i doceniają te często niewielkie różnice.

Forniry są również czasami najbardziej praktycznym rozwiązaniem problemów związanych z aranżacją wnętrz. Na przykład lite drewno wygląda i sprawia wrażenie doskonałego. Ma ono jednak tendencję do rozszerzania się i kurczenia pod wpływem wahań temperatury. Z drugiej strony forniry są odporne na zmiany fizyczne spowodowane wilgocią, wilgotnością lub zmianami temperatury. Wielu klientom podoba się idea mebli fornirowanych, ponieważ zapewniają one wygląd i wrażenie wysokiej jakości litego drewna za ułamek jego ceny – i świetnie wyglądają z lampami stołowymi.

13 wskazówek, które należy rozważyć przed zakupem lub sprzedażą oklein na meble:

W stolarstwie fornir oznacza cienkie plastry drewna, a czasem kory, zwykle cieńsze niż 3 mm, które zazwyczaj przykleja się do płyt podstawowych w celu uzyskania płaskich płyt, takich jak drzwi, blaty, panele do szafek, parkiety i części mebli. Stosuje się je również w intarsjach.

Wskazówki do rozważenia przed zakupem fornirów drewnianych:

 • Zawsze preferuj forniry o grubości min. 0,5 mm, ponieważ zapewniają one lepsze wykończenie i trwałość mebli.
 • Zawsze szukaj sklejki bazowej o minimalnej grubości 100% drewna liściastego do produkcji fornirów. Nadaje ona wytrzymałość meblom.
 • Arkusze forniru zawsze przechowuj w parach po dwa, przednią stroną do siebie, aby uniknąć zarysowania powierzchni forniru.
 • Arkusze forniru zawsze sprzedawaj w kolejności rosnącej lub malejącej, ponieważ naturalna struktura słojów forniru może być różna.
 • Upewnij się, że mokre arkusze forniru zostały wysuszone na powietrzu przed umieszczeniem ich na stojakach. Eliminuje to możliwość ataku grzybów w powietrzu i rozwarstwienia arkuszy forniru.
 • Ogranicz ilość wody w fornirach o wysokim charakterze, takich jak sęki, sęki, słoje roczne i rogi, ponieważ mają one dużą tendencję do zatrzymywania wody i rozwarstwiania się.
 • Utrzymuj temperaturę pokojową w magazynie forniru, aby uniknąć odkształceń i pęknięć arkuszy forniru.
 • Nie należy ciąć forniru od strony czołowej, aby uniknąć problemu odpryskiwania forniru.
 • Upewnij się, że podczas cięcia arkuszy forniru używasz ostrego noża i odpowiedniego stopnia, aby uniknąć problemu odprysków.
 • Zawsze wykańczaj forniry dobrej jakości uszczelniaczem i lakierami nawierzchniowymi, aby uzyskać najlepsze wykończenie forniru.
 • Nie szlifuj fornirów skrawanych zgrubnie w czasie wykańczania.
 • Zawsze kupuj forniry od marek dbających o jakość.
 • Nie marnuj najmniejszych kawałków drewna i fornirów. Staraj się je wykorzystywać.

Dodaj komentarz