Kategorie:

Oświetlenie zewnętrzne domu: jak wybrać oświetlenie na zewnątrz domu?

Avatar
Opublikowane przez admin

Oświetlenie zewnętrzne ożywia fasady i przestrzenie zewnętrzne. Oświetlenie zewnętrzne może zmienić sposób postrzegania i rozumienia budynku lub drogi, niezależnie od tego, czy oprawy są stosowane w celach bezpieczeństwa, krajobrazowych czy dramatycznych. Chociaż oświetlenie zewnętrzne może wchodzić w zakres kompetencji architekta krajobrazu, dla każdego architekta ważne jest zrozumienie, w jaki sposób oświetlenie zewnętrzne może integrować się z budynkiem i jego otoczeniem. Rozumiejąc grę pomiędzy światłem a ciemnością, architekci mogą wykorzystać kontrast i cienie do stworzenia inspirujących i intrygujących przestrzeni.

Głównym punktem wyjścia przy rozważaniach na temat oświetlenia zewnętrznego jest ustalenie głównego celu projektu: czy chodzi o wskazanie kluczowych elementów, dodanie dramatyzmu powierzchniom, które normalnie się nie wyróżniają, czy po prostu o stworzenie wyraźnej ścieżki i wejścia? Można zarówno podkreślić cechy architektoniczne budynku, jak i zwrócić uwagę na nasadzenia i drzewa. Począwszy od oświetlenia zadaniowego, zapewniającego bezpieczeństwo, po nastrojowe lampy sznurkowe na idealne przyjęcie na świeżym powietrzu, należy zacząć od określenia przestrzeni zewnętrznych, z których chcemy korzystać, a następnie znaleźć rozwiązania dla każdego obszaru. Następnie należy zapoznać się z podstawowymi typami opraw podczas tworzenia planu oświetlenia. Na koniec należy rozważyć kwestię bezpieczeństwa i konserwacji. Te kroki zostały omówione w poniższym przewodniku i stanowią solidną podstawę do zrozumienia różnych sposobów na rozjaśnienie projektu.

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie zadaniowe

Ważne jest, aby zacząć od oświetlenia zadaniowego do oświetlania ścieżek i wejść. Oświetlenie zadaniowe ma ogromne znaczenie podczas wykonywania określonych zadań. Ten rodzaj oświetlenia zewnętrznego można uzyskać za pomocą lamp oświetlających ścieżki, pokłady i schody zewnętrzne. Jeśli oprawa będzie narażona na działanie czynników atmosferycznych, należy wybrać oprawę przystosowaną do pracy w warunkach wilgotnych. Zawsze należy też upewnić się, że oprawa oświetleniowa jest wyraźnie oznaczona jako oświetlenie zewnętrzne.

Oświetlenie otoczenia

Oświetlenie to zapewnia obszarowi ogólne oświetlenie zewnętrzne. Częstym błędem jest stosowanie na zewnątrz zbyt jasnych żarówek. Żarówka o niższej mocy lub mniejszej liczbie lumenów jest na ogół wystarczająca w ciemności. Zazwyczaj są to zewnętrzne lampy ścienne lub lampy słupkowe. Oświetlenie otoczenia nazywane jest również oświetleniem ogólnym, które emituje komfortowy poziom jasności bez oślepiania, umożliwiając widzenie i bezpieczne chodzenie.

Oświetlenie akcentujące

Oświetlenie akcentujące dodaje przestrzeni zewnętrznej dramatyzmu, tworząc interesujące elementy wizualne. Należy poświęcić trochę czasu na zaplanowanie i skoncentrowanie oświetlenia na konkretnych elementach: chodnikach, drzwiach, krajobrazie. Można podkreślić drzewa, obszary nasadzeń i detale architektoniczne. Ten rodzaj oświetlenia jest zwykle zapewniany przez reflektory punktowe. W tym przypadku można zastosować oświetlenie górne, aby nadać dramatyzmu wyższej konstrukcji lub drzewu.

Oświetlenie na zewnątrz: elementy

Oświetlenie ścieżek

Jest to najczęstszy rodzaj oświetlenia krajobrazowego. Oświetlenie ścieżek to małe słupki, które mają wbudowane światło i są zakończone dyfuzorem. Można ich użyć do obramowania przestrzeni lub elementu na podwórku, lub rozłożyć je w dół chodnika. Można je umieścić wokół oczka wodnego, wzdłuż podjazdu lub wyłożyć ścieżkę.

Lampy sufitowe i lampy wiszące

Lampy sufitowe i wiszące są zwykle wybierane do miejsc wilgotnych, gdzie nie są bezpośrednio narażone na działanie deszczu. Wykonane z myślą o wbudowaniu w powierzchnię lub jako oświetlenie główne, są zwykle określane jako jaśniejsze. Lampy wiszące można znaleźć w szerokiej gamie stylów, które oferują różne poziomy jasności.

Lampy ścienne

Klasyczne oświetlenie przedniej lub tylnej werandy, lampy ścienne można zamontować praktycznie na każdej pionowej powierzchni. Jest to jeden z najczęściej spotykanych elementów wyposażenia zewnętrznego, lampy ścienne są trwałe i atrakcyjne. Zewnętrzne lampy ścienne są zwykle używane do celów dekoracyjnych, zapewniając raczej oświetlenie otoczenia lub akcentujące niż skupione, jasne oświetlenie. Są one idealnym wyborem na patio lub ganek.

Lampy słupowe i lampy mocowane na słupie

Jak sama nazwa wskazuje, lampy słupowe to oprawy, które montuje się na szczycie słupów. Gdy potrzebne jest bardziej architektoniczne oświetlenie, lampy montowane na słupie są przeznaczone do instalacji na słupie lub na szczycie konstrukcji. Są one powszechnie stosowane przy wjazdach, bramach, ogrodzeniach lub wokół pokładu. Ponieważ są one zwykle umieszczane na otwartej przestrzeni, np. na podjazdach i ścieżkach, większość lamp mocowanych na słupach ma „klasę odporności na wilgoć”, co oznacza, że są one zaprojektowane tak, aby wytrzymać bezpośrednie działanie deszczu i wilgoci. Lampy mocowane na słupie wyglądają podobnie jak lampy słupowe, ale są przeznaczone do montażu na słupach lub ścianach.

Oświetlenie krajobrazowe

Oświetlenie krajobrazowe jest systemem niskonapięciowym, oddzielonym od oświetlenia ściennego i sufitowego. Oświetlenie ścieżek, punktowe i reflektory mogą być stosowane w kombinacji w celu stworzenia oświetlenia warstwowego. Reflektory punktowe mogą być stosowane do podkreślenia wielu elementów zewnętrznych, takich jak drzewa, budynki, rzeźby i detale architektoniczne. Lampy studniowe są wpuszczane w ziemię, aby stworzyć spójny wygląd zarówno w krajobrazie, jak i w terenie. Profil wpuszczany jest minimalny i może być wykorzystywany do oświetlania drzew, ścian lub dzieł sztuki.

Oświetlenie tarasów i schodów

Lampy tarasowe i schodowe instaluje się bezpośrednio na podwórku lub tarasie. Stosuje się je jako akcenty w detalach architektonicznych oraz jako dodatkowe zabezpieczenie ciemnych schodów. Można je również stosować do rozjaśniania kamiennych ścian lub oświetlania miejsc rozrywki.

Bezpieczeństwo i ochrona

W projektach oświetlenia zewnętrznego istnieją opcje, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo. Począwszy od żarówek LED sterowanych przez Wi-Fi po lampy z czujnikami ruchu z kontrolą odległości i wielkości, rozważania na temat bezpieczeństwa i ochrony zaczynają się od zrozumienia lokalizacji. Głównym punktem zainteresowania są zazwyczaj drzwi wejściowe, podjazd i garaż. Lampy z czujnikiem ruchu są dobrym rozwiązaniem, ponieważ są uruchamiane przez ruch. Lampy bezpieczeństwa zapewniają jasne, przypominające powódź światło, które pomaga odstraszyć włamywaczy lub intruzów.

Światła od zmierzchu do świtu

Oprawy te są wyposażone w specjalne czujniki fotoelektryczne, które powodują ich automatyczne włączanie i wyłączanie wraz z zachodem i wschodem słońca. Jest to prosty sposób na zapewnienie, że oświetlenie zewnętrzne jest włączone tylko wtedy, gdy jest potrzebne.

Lampy z czujnikiem ruchu

Lampy z czujnikiem ruchu włączają się po wykryciu ruchu w pobliżu, dzięki czemu doskonale nadają się jako lampy bezpieczeństwa oraz do części posesji o dużym natężeniu ruchu, takich jak wejścia i chodniki. Zasięg i kąt działania czujnika ruchu zależy od jego konstrukcji.

Skala

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę skalę przestrzeni. Od małego, intymnego ogrodu po duże podwórko – zrozumienie skali oświetlenia zewnętrznego pozwoli określić, jakie lampy ścienne na werandzie, lampy sufitowe i wiszące oraz lampy montowane na słupach i molo będą odpowiednie.

Lampy montowane na słupach

W przypadku projektów montowanych na słupach standardem jest wysokość 84″ (lub 7 stóp). Oprawy mogą mieć inny rozmiar w zależności od liczby żarówek.

Lampy ścienne na ganku

W przypadku jednej oprawy, światło powinno znajdować się na wysokości około jednej trzeciej wysokości drzwi. W przypadku dwóch opraw oświetlenie ścienne może znajdować się na wysokości zaledwie 1/4 wysokości drzwi.

Lampy sufitowe i wiszące

Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, czy przestrzeń jest wystarczająco wysoka, aby zmieścić lampę wiszącą. Następnie można wybrać projekt, który będzie proporcjonalny do wymiarów zadaszonego ganku lub patio.

Konserwacja

Jeśli chodzi o konserwację, czujniki ruchu i lampy zasilane energią słoneczną to jeden ze sposobów oszczędzania energii przy użyciu oświetlenia zewnętrznego. Jeśli chodzi o moc, jeśli żarówka znajduje się w szklanym kloszu, należy wybrać żarówkę o mocy 75-100 W. W przypadku żarówki odkrytej należy wybrać co najmniej 60-watowy odpowiednik. Większość opraw zewnętrznych jest przeznaczona do stosowania w miejscach wilgotnych lub mokrych. Ważne jest, aby rozważyć, które z nich są potrzebne:

Oprawy do stosowania w miejscach wilgotnych są przeznaczone do stosowania w miejscach, które są bezpośrednio narażone na działanie wiatru i deszczu. Zewnętrzne lampy ścienne, lampy słupkowe i lampy z czujnikiem ruchu są przystosowane do pracy w miejscach o podwyższonej wilgotności.

Oprawy do miejsc narażonych na wilgoć są przeznaczone do stosowania na zadaszonych tarasach, pergolach i w każdym miejscu, które nie jest bezpośrednio narażone na działanie deszczu i wilgoci. Zewnętrzne lampy sufitowe i lampy wiszące są przystosowane do pracy w warunkach wilgotnych.

Koszt

Ponieważ dostępnych jest wiele rodzajów, stylów i rozmiarów oświetlenia zewnętrznego, ceny różnych opcji są bardzo zróżnicowane. Aby dowiedzieć się, jakie są typowe ceny dla rodzaju oświetlenia zewnętrznego, które masz na myśli, warto po prostu zacząć przeglądać różne oprawy. Nie należy zapominać, że cena katalogowa nie uwzględnia kosztów instalacji. Należy również wziąć pod uwagę ilość energii zużywanej przez oświetlenie, która będzie miała wpływ na koszty bieżące. Na koniec, rozważając koszt oświetlenia zewnętrznego, nie zapomnij zwrócić uwagi na trwałość opraw i na to, czy z czasem nie trzeba będzie ich wymienić.

Zasilanie

Choć czasem można polegać na energii słonecznej, większość lamp na tarasach, patio lub werandach wymaga zasilania elektrycznego. W przypadku oświetlenia zewnętrznego, które wymaga zasilania elektrycznego, można wybierać pomiędzy oświetleniem niskonapięciowym i liniowym.

Oświetlenie niskonapięciowe

Ta opcja działa przy napięciu 12 V, zużywa mniej energii i zazwyczaj jest łatwiejsza w instalacji.

Oświetlenie zasilane napięciem liniowym

Ta opcja wykorzystuje napięcie 120 V, czyli tyle samo energii, ile zużywa większość urządzeń w Twoim domu. Zazwyczaj wymagają one dodatkowych elementów do bezpiecznej instalacji na zewnątrz, takich jak przepust chroniący przewody i puszka przyłączeniowa.

Dodaj komentarz