Kategorie:

Meble rattanowe: Historia rattanowych mebli ogrodowych

Avatar
Opublikowane przez admin

Jest synonimem naszego rekreacyjnego stylu życia w ogrodzie, ale czym właściwie jest rattan i skąd się wziął?

Rattan czy wiklina?

Chociaż te dwa słowa są często używane jako synonimy, rattan i wiklina są różne. Rattan to roślina, a wiklina to tradycyjna technika tkania rattanu – a także innych naturalnych materiałów, w tym słomy, bambusa i wierzby – w przedmioty. Pochodzący z lasów tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej Calamus rotang – znany również jako pospolity rattan – jest podobnym do winorośli krewnym rodziny palm. Przez wieki używano go do wyrobu mebli, koszy, talerzy, pudełek, a ostatnio, co może bardziej zaskakujące, sztucznych kości.

Meble ogrodowe z rattanu powstają poprzez tkanie kawałków rattanu wokół ramy; pierwotnie był wykonany z drewna, ale dziś ramy są często wykonane z lekkiego aluminium. Pasma pionowe są mocowane jako pierwsze, a następnie pasma poziome są nawleczone między nimi, aby zbudować mocny tkany materiał pokrywający całą ramę. Różnice w kolorze pasm rattanowych tworzą przyjemny, naturalny efekt, który szczególnie pasuje do ogrodów.

Jaka jest historia mebli ogrodowych z rattanu?

Od dawna używany w Azji Południowo-Wschodniej, rattan został wprowadzony na Zachód, gdy handel z Azją rozszerzył się wraz z Imperium Brytyjskim. Stał się popularny wśród wiktorianów, którzy postrzegali go jako modnie egzotyczny materiał; jego trwałość i wytrzymałość były innymi czynnikami przemawiającymi na jego korzyść. Choć meble rattanowe nigdy całkowicie nie wyszły z mody, ich skojarzenie z tradycyjnym rzemiosłem sprawiło, że były mniej atrakcyjne dla modernistów z początku XX wieku. Jednak w latach 60. i 70. rattan przeżywał renesans i kojarzył się z wnętrzami w stylu bohemy oraz estetyką zrelaksowaną w stylu artystycznym i rzemieślniczym. Od tego czasu staje się coraz bardziej modny, ponieważ rozwój syntetycznego rattanu sprawił, że jest to szczególnie odpowiedni materiał na meble ogrodowe.

Dlaczego meble ogrodowe z rattanu są dziś tak popularne?

Atrakcyjność rattanowych mebli ogrodowych polega na atrakcyjnym połączeniu organicznego dobrego wyglądu dzięki naturalnym włóknom i stylowemu, współczesnemu wzornictwu. To połączenie rustykalnego z nowoczesnością sprawia, że ​​meble rattanowe bardzo dobrze prezentują się we współczesnych ogrodach i, jeśli tego sobie życzymy, we wnętrzach.

Rattan to także niezwykle praktyczny materiał. Jest mocny, ale lekki i tak łatwy do przenoszenia z jednego obszaru ogrodu do drugiego, lub może być łatwo przeniesiony do oranżerii, gdzie będzie wyglądał równie dobrze w domu. A co może ważniejsze, jest niezwykle wygodny dzięki tkanej strukturze i elastyczności włókien.

Rattan syntetyczny

Syntetyczny rattan, czasami znany jako rattan na każdą pogodę, jest wytwarzany z materiałów sztucznych, takich jak polietylen lub żywica. Meble ogrodowe wykonane z syntetycznego rattanu wyglądają bardzo podobnie do naturalnego, ponieważ włókna sztuczne są tkane w taki sam sposób jak włókna roślinne. Ponieważ jednak włókna są zwykle poddawane obróbce dodatkami UV, meble ogrodowe z syntetycznego rattanu są trwalsze i całkowicie odporne na warunki atmosferyczne.

Jak dbać o rattanowe meble ogrodowe

Naturalny rattan z czasem blaknie, jeśli będzie stale wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, dlatego najlepiej jest chronić go wodoodpornymi pokrowcami, gdy nie jest używany. Zapobiegają one szkodliwym promieniom UV, a także utrzymują rattan w stanie suchym, a tym samym zapobiegają tworzeniu się pleśni. Jeśli pleśń zacznie się pojawiać, łatwo ją zmyć wodą z mydłem, a następnie wytrzeć powierzchnię do sucha szmatką. Sztywną szczotkę można wykorzystać do dostania się w niewygodne kąty. Syntetyczny rattan można prać w ten sam sposób. Wodoodporne pokrowce ochronią również wszelkie poduszki.

Meble ogrodowe z syntetycznego i naturalnego rattanu powinny być przechowywane w chłodnej, suchej szopie lub w pomieszczeniu w miesiącach zimowych.