Kategorie:

Najlepsze lampy wiszące dla Ciebie

Avatar
Opublikowane przez admin

Nowoczesne lampy wiszące to rodzaj oświetlenia, który od lat dominuje w domach. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli wziąć pod uwagę ich efektywność i estetykę oraz fakt, że wykorzystują przeważnie pustą przestrzeń, więc po prostu są bardzo wygodne. Dostępność wielu modeli sprawia, że jednocześnie każdy ma szansę znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb i trudno jest wybrać wyłącznie jedno. W naszym artykule podpowiadamy więc, jak wybrać lampy wiszące, by być zadowolonym przez lata.

Lampy wiszące pojawiają się w niewykorzystanej zazwyczaj przestrzeni pod sufitem. To doskonałe rozwiązanie do naprawdę większości pomieszczeń – można zdecydować się na nie zarówno w salonie, jak i kuchni, przedpokoju czy sypialni. Co więcej, szeroki wybór zróżnicowanych produktów w takich sklepach jak Artera sprawia, że można znaleźć oświetlenie do dokładnie każdego stylu. Przekonaj się, jakie czynniki powinny mieć dla Ciebie znaczenie w czasie wyboru i znajdź lampy wiszące idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Jak wybrać lampy wiszące?

Co jest najważniejsze, gdy wybierasz lampy wiszące do swojego mieszkania? Nie sposób znaleźć model, który będzie odpowiadał wszystkim – każdy ma bowiem inne potrzeby i oczekiwania. Warto jednak pamiętać, że jest kilka wytycznych, które naprawdę ułatwią nam poszukiwanie idealnego oświetlenia. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę w czasie zakupów.

lampa sufitowa

Miejsce montażu i przeznaczenie lampy wiszącej

Lampy wiszące w poszczególnych pomieszczeniach mogą mieć zupełnie różne funkcje. Zauważ, że np.:

  • w sypialni mogą być zarówno oświetleniem głównym, jak i zastępować standardowe lampy stołowe umieszczone na nocnych stolikach przy drewnianych zegarkach,
  • w dużym, przestronnym salonie decydujemy się na nie zarówno w centralnym punkcie pomieszczenia, jak i nisko nad stolikiem – służą rozjaśnianiu wnętrza oraz budowaniu w nim atmosfery,
  • w kuchni najczęściej pojawiają się na środku sufitu, by równomiernie rzucać światło na całą przestrzeń,
  • podobnie wykorzystywane są w pokojach młodzieżowych czy dziecięcych, gdzie współistnieją w obrębie jednego pomieszczenia z innymi rodzajami oświetlenia.

Miejsce montażu i przeznaczenie określają bardzo często konkretne parametry, którymi muszą cechować się wybrane lampy wiszące. Zwróć uwagę, że w kuchni warto postawić na praktyczne rozwiązania, które łatwo jest utrzymać w czystości. Ogromne znaczenie ma również jasność oświetlenia – w tej przestrzeni wszystko powinno być dobrze widoczne, by była maksymalnie bezpieczna. Gdy jednak szukasz modeli do sypialni, raczej lepiej sprawdzą się te z ciemniejszymi, bardziej zamkniętymi kloszami, które dają znacznie mniej światła. Jeśli mają zastąpić lampki stołowe, należy zwrócić również uwagę na długość ich kabla. Nim więc zdecydujesz, które oświetlenie wiszące będzie odpowiednie dla ciebie, dokładnie określ, do którego pomieszczenia go potrzebujesz.

lampa stołowa

Rozmiar klosza

Przeglądając lampy wiszące dostępne w sklepach, musisz pamiętać, że największe modele są przeznaczone do dużych przestrzeni, mniejsze zaś do tych o mocno okrojonym metrażu. Dlaczego to takie ważne? Ogromny, bogato zdobiony klosz będzie przytłaczać skromne wnętrze, sprawi wręcz, że będzie prezentowało się kiczowato. Nierzadko daje efekt bałaganu, którego w rzeczywistości nie ma. Tymczasem małe oświetlenie na dużej przestrzeni po prostu pozostaje niezauważone i nie spełnia swojej podstawowej roli: nie dostarcza wystarczającej ilości światła.

Jednocześnie warto zauważyć, że małe lampy wiszące mogą pojawiać się w większych pomieszczeniach. Najczęściej jednak w towarzystwie kilku innych punktów świetlnych i w roli oświetlenia dodatkowego. Dzięki nowoczesnym modelom standardowych zwisów można podzielić większą przestrzeń na mniejsze strefy o zróżnicowanym przeznaczeniu. Doskonale sprawdzają się nad stołem, stolikiem kawowym, wyspą czy w pobliżu telewizora.

Styl lampy wiszącej

Podczas wyboru idealnego oświetlenia niemałe znaczenie ma styl, w którym wykańczasz mieszkanie. Pamiętaj bowiem, że w tej przestrzeni wszystko powinno do siebie pasować i odpowiadać twoim oczekiwaniom. Dzięki temu nic nie będzie cię rozpraszać czy irytować, tym samym uniemożliwiając wypoczynek czy pracę.

Dodaj komentarz